I simply love Japanese Food but too much of it can "kill" your wallet *sob*. Then I found out that you cook your own Japanese meal at home and that would save you a little (but that could also depend on what you choose to cook). Let me see if I can recall how much I have spent on such a meal at home.
I made this simple fare at home but of course there were some dishes where I would not have a clue as to where to source for the raw product or how to make.

Ignoring the cost of the rice, sauces, seasonings and oil, lets have a look to see how much the meal did actually cost me.
2 eggs for the omelette (RM0.60)
Unagi bought from the supermarket (RM10.90)
Mackeral also from the supermarket (RM6.90)
2 packets of Miso Soup (RM2.60) from a large bag of 10s.
Prawns (RM6), baby squids(RM1.11), snow peas (RM1), 1 carrot (RM0.80) and some leftover capsicum cooked in Teriyaki sauceTotal cost of this meal was approximately RM30.00
Can lah.. but mind you, nothing fancy here.. just homemade and ready made food all the way :)
Technorati Tags:japanese food, japanese meal, unagi, mackeral, miso soup, teriyaki
Generated By Technorati Tag Generator